Follow by Email

2021 m. sausio 30 d.

Septuagesima. Prasideda laikotarpis prieš gavėnią

Codex aureus Epternacensis 11 a.

2021 m. sausio 31 d. – Septuagesima. Tai - 3 sekmadienis prieš gavėnią. Jis liturgijoje pradeda naują bažnytinių metų laiką.

Nuo pirmo Advento iki Kristaus Atsimainymo sekmadienio gyvenome Kalėdų laike, o dabar įžengiame į Velykų laiką, kuris tęsis iki Šventosios Trejybės šventės, ženklinsiančios Bažnyčios laiko pradžią liturginiame gyvenime. Po jo – vėl Adventas, bažnytinių metų pradžia.

Velykų laikas prasideda Laikotarpiu prieš gavėnią, trunkančiu iki jos pradžios – Pelenų Trečiadienio, taigi, dvi su puse savaitės.

Sulig šiuo sekmadieniu ruošiamės pereiti į Viešpaties kančios prisiminimo ir apmąstymo laikotarpį – gavėnią. Tai – atgailos metas. Nuo šio sekmadienio yra apytikriai 70 dienų iki Velykų.

Iki 6-ojo amžiaus kai kurie krikščionys būtent šiuo metu pradėdavo Gavėnią, kad susidarytų 40, vadinkime, „tikrojo“ pasiruošimo dienų – mat pasiruošimas apimąs ir pasninką, o šio niekada nesilaikoma sekmadieniais, kurie krikščionims visada yra Prisikėlimo šventė, "mažosios Velykos". Kai kurie savu papročiu nepasninkaudavo ir kitomis savaitės dienomis – ketvirtadieniais bei šeštadieniais. Tad skaičiuojant buvo numatyta ir iki septintos dešimties dienų prieš Velykas, taigi – Septuagesima.

Mūsų Bažnyčia laikosi tradicijos, kad Gavėnia prasideda Pelenų Trečiadienį (nors pasiruošimas jai prasideda jau dabar, Septuagesima sekmadienį) ir baigiasi Didįjį Ketvirtadienį (kai Gavėnios susilaikymo metu sutaupytas gėrybes dera atiduoti stokojantiesiems).

Gavėnia trunka ilgiau nei 40 dienų, nes į ją neįskaičiuojami sekmadieniai, visada švenčiantys PrisikėlimąGavėnia šiemet prasidės vasario 17 d. (Pelenų Trečiadienį).

Velykos švenčiamos pirmąjį sekmadienį po pirmos pilnaties po pavasario lygiadienio. Šiemet - balandžio 4-ąją (sekmadienį, pirmąją savaitės dieną).

Apie laikotarpį prieš gavėnią dar galite skaityti čia.

Pgl. Liuterio Rydo „Liuteroniškąją liturgiją“

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą